sobota, 11 czerwca 2011

Wybór sztuki

Tym razem wybór był wspólnym zadaniem. Po burzliwych naradach i licznych wymianach myśli, poglądów i przekonań, z szerokiego grona klasycznych utworów scenicznych wyselekcjonowaliśmy miedzy innymi "Moralność Pani Dulskiej".
Należało by tutaj wyjaśnić, dlaczego wybieramy sobie klasyczny repertuar (dość ciężki, jak na barki amatorskiego prowincjonalnego teatru). Otóż czujemy się TEATREM, nie amatorskim kółkiem teatralnym, ale właśnie teatrem. Teatrem niezawodowym, co nie musi znaczyć wiele gorszym od profesjonalnego. Mierząc się z wielkimi tekstami, sprawdzamy siebie i po trosze udowadniamy naszym odbiorcom, że potrafimy bawić się tymi tekstami, potrafimy oddać idee, sens i ducha wielkiej sztuki... Jak nam się to udaje? Warto przekonać się o tym samemu. Dlaczego? Bo WARTO chodzić do teatru.
Wybór sztuki był trudny także ze względu na nasze upodobania. Część z nas chciała wystawić komedię, druga część tragedię. "Moralność Pani Dulskiej" łączy w sobie różne gatunki dramatu. Sama autorka - Gabriela Zapolska nazwała swój utwór Tragifarsą. Cały komizm tego dramatu kryje się w obnażaniu natury ludzkiej, co ciekawe, w tym obnażaniu kryje się również cała tragedia. Zawiłe? Nie, proste, jak włosy na głowie Dulskiej, które codziennie trzeba nawijać na papiloty, by nadać im właściwej, pożądanej formy.
Paulina Kubas - Aniela Dulska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz